"Kartdan kart"a köçürmə aprelin 1-dən dayandırılır
Rusiyada kartdan karta pul köçürmələrindən aktiv istifadə edən vətəndaşlar yeni şərtlərlə bağlı bildiriş alıblar.
Bank təşkilatları müəyyən bir hərəkət etmədən köçürmələri həyata keçirməyi qeyri-mümkün edəcək yeni texnologiya tətbiq edirlər.
Maliyyə analitiki Valeri Popovun sözlərinə görə, bir çox Rusiya bankları bu yeniliyi öz müştəriləri üçün tətbiq etməyə başlayıblar. Kredit təşkilatları bank hesabından istifadə imkanlarını genişləndirməyə çalışırlar. Əksər hallarda bu, mobil proqramlar vasitəsilə həyata keçirilir, lakin indi buna sosial şəbəkələrlə inteqrasiya da əlavə olunur.
Ekspert qeyd edir ki, banklar öz müştərilərinə pul köçürmələrinin yeni üsulunu – VK sosial şəbəkəsi vasitəsilə təqdim etməyə başlayıblar. Artıq bu üsulu sınaqdan keçirib və tətbiq ediblər.
Bildirilir ki, sosial şəbəkə vasitəsilə nəinki kartdan karta pul köçürmək, həm də bank hesabını artırmaq, həmçinin cari balansı öyrənmək mümkün olacaq. Bununla belə, bu xidmətdən istifadə üçün əsas şərt VK sosial şəbəkəsində məcburi qeydiyyatdan keçməkdir. Qeydiyyat olmadan köçürmələr mümkün olmayacaq.
Yeni qaydalar aprelin 1-dən qüvvəyə minir.